Co o logistyce wiedzieć należy?

Ktoś powie, że w dawnych czasach, poszczególne przedsiębiorstwa były w stanie poradzić sobie bez szczegółowo zaplanowanych procesów logistycznych. To fakt. Tylko że w dawnych czasach przemysł nie był tak mocno rozwinięty, a transport towarów i materiałów odbywał się na poszczególnych etapach. Wszystko stało się bardziej skomplikowane. Aby można było dopilnować m.in. terminów w jakich wszystko się odbywa, potrzebne są strategie logistyczne, opracowane z myślą o poszczególnych firmach.

Czym są procesy logistyczne?

procesy logistyczneProcesy logistyczne to nic innego, jak łańcuch operacji, który ma wpływ na przebieg materiałów. Począwszy od punktu A do punktu B, z uwzględnieniem miejsc przystankowych, których nie brakuje po drodze. Towary przemieszczają się w sposób fizyczny przez poszczególne etapy, dzięki czemu są one w stanie dotrzeć do miejsca docelowego – czy to na produkcję, czy też do klientów. Wszystkie procesy muszą zostać ze sobą ściśle powiązane, dzięki czemu każdy z nich będzie przebiegał bez najmniejszych zakłóceń.

Po co jest audyt?

Przy tej okazji warto wspomnieć o audycie. Z czym kojarzy się to słowo? Z niczym innym, jak tylko z kontrolą. Audyt logistyczny to kontrola specjalistów, którzy będą sprawdzać, czy każdy z sześciu etapów procesu logistycznego, działa w oparciu o prawidłowe zasady. Takie, które muszą zostać wcześniej opracowane. Jeżeli tak nie jest, potrzebne jest opracowanie kolejnych strategii, które w końcu usprawnią fizyczny przebieg poszczególnych procesów logistycznych.

Firmy zajmujące się logistyką, oferują pomoc z zakresu planowania strategii logistycznych, warto skorzystać z takiej pomocy w przypadku kiedy nie możemy lub nie potrafimy zrobić tego sami.

Comments are closed.